Prosinec 2013

Portrét starého vikinga (digitální malba)

22. prosince 2013 v 0:23 | Siwa |  Výtvarničení
Řekla jsem si, že každý den těchhle vánočních prázdnin něco nakreslím. Pořád jsem ve stádiu, kdy raději studuju, než vymýšlím. Proto jsem sáhla po nějaké fotce z mé složky plné různých portrétů, pozic, látek, věcí... prostě předloh. A zaujal mne tento starý pán, fotografkou pojmenovaný "Viking".


Příběhy záměrně využívající klišé

16. prosince 2013 v 15:16 | Siwa |  Psaní o psaní
Autor zažívá se svým příběhem mnohé radosti, ale i úskalí, ať už píše úvahu, povídku, novelu, román... Za ty čtyři roky jsem si prošla vším možným, stejně tak postavy i příběh. Byla jsem z psaní nadšená, pak jsem s tím chtěla seknout, chtěla jsem to vydat co nejdřív, teď zase upřednostňuji kvalitu před kvantitou, nebyla jsem chvíli spokojená s postavami, způsobem vyprávění, žánrem, rozsahem, poté jsem na to zase byla pyšná, někdy mi to přišlo nudné, jindy jsem si to užívala. Člověk řeší spoustu věcí. Proč tady napsal takovou blbost, jestli nemá tuhle část dát jinam, jestli tahle nebude lepší z pohledu jiné osoby, jestli tamto prozradit hned, nebo až v příští kapitole, jestli hrdince nebudou vadit oranžové šaty místo zelených...

Často to vyřeší sám - za pět minut nebo pět dní, někdy až po letech - ale občas je potřeba se obrátit na někoho jiného. A někdy nestačí jen jeden názor.


Já a minimalismus?

14. prosince 2013 v 18:48 | Siwa |  Slovo za slovem 2013
Na množství předaných informací sotva uplatním minimalismus, ale jsou okruhy života, kde bych to potřebovala jako bordelář uklízečku. Jak se říká, všechno musí být v rovnováze. A když se nehodlám zbavit své touhy psát i číst dlouhé romány a mít rozděláno milion další delších či kratších prací, musím to vyvážit v jiné oblasti. Po několika měsících grafického designu na škole a klauzurách jsem si uvědomila, že co se grafických prací týče (plakáty, loga, různé obaly apod.) preferuji minimalistická díla. Víc mě zaujme plakát s tmavým textem a jednoduchým písmem vzkazujícím nějakou myšlenku, jednu jedinou, údernou, než plakát s množstvím informací, se spoustou grafických prvků. Vůbec se vzhledy mého blogu měnily k jednodušším formám.

Ale teď nechci mluvit o grafice. "Minimalistické" grafické práce jsou jedny z nejtěžších, přestože se to nezdá, a můj pokus o jednodušší blog vidíte a práce ze školy budu průběžně uveřejňovat později, až se dozvím i hodnocení.

Další okruh mého života, který by se bez aplikování principu minimalismu zhroutil, je můj pokoj a obecně moje věci a úkoly, které jsou potřeba udělat, ale ještě nejsou, pak se to hromadí, až vás to zasype. A nenazývejme to tak vznešeně "aplikací principu minimalismu", ale spíš "debordelizací".


Z šedé #3f3f3f na šedou #f5f5f5

14. prosince 2013 v 18:46 | Siwa |  Slovo za slovem 2013
Ač se to možná nezdá, není to bílé pozadí, ale to jsou jen grafické záležitosti, a i přes nadpis tu nebudu psát o kódech barev.