Doporučuji: Léky smutných

17. února 2014 v 14:23 | Siwa |  Projekt: Propaguji české knihy
Čistá, jednoduše psaná, dobře upravená kniha s příběhem, nad kterým se snad každý i přes jeho krátkost musí zamyslet. Jde o další knihu z našich luhů a hájů, kterou bych ráda doporučila nejen těm, co čtou fantastiku. Vlastně, spíš bych ji doporučila právě těm, co jí neholdují a její stoupence odsouzejí. Možná pochopí, proč my ostatní rádi prožíváme i jiná dobrodružství než cestu do školy či práce.

Název knihy: Léky smutných
Autor: Pavel Gotthard
Jeho portfolio: www.pavelgotthard.cz
(kde najdete i ukázku z knihy)

Obálka a typografická úprava: Andrej Nechaj
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: HOST
Počet stran: 199

Nejspíš na sobě budou mít těžké černé šaty a těžké punkové boty s kovovou špičkou. Potkáte je ve skupinách historického šermu, na metalových koncertech, ale i v knihkupectvích s fantasy literaturou, nebo je zahlédnete v potemnělých bytech, jak hrají Dračí doupě. Jsou to mladí lidé žijící ve vlastních světech, které jsou pro ně zajímavější než reálný život.

Hrdinou prózy Léky smutných je student žurnalistiky David, který zažívá první vážnou milostnou krizi. Jeho přítelkyně si jeden takový svět našla a stále častěji se do něj vytrácí. Jak David brzy zjistí, ze všech možností, jak svůj vztah zachránit, mu zbývá jediná: vydat se tam za ní. Tak začíná cesta, která Davida přivede až k polykání prášků na spaní a nocím stráveným na podlaze opuštěných zbořenišť.

Léky smutných jsou příběhem o rozpadu milostných vztahů, izolaci a hledání sounáležitosti. Především ale o problémech, které občas dotírají na každého, kdo rád tráví čas v realitách knih, filmů nebo her. Vydejte se na hranici mezi fantazií a realitou a hledejte tam odpověď na otázku: Čím se dají vyléčit lidské smutky?

Více informací o knize (recenze, ukázky a jiné odkazy):


Je to už nějaká doba, co jsem tuhle knihu četla, ale stále ji mám v paměti jako něco, z čeho jsem byla nadšená. Moc jsem od ní nečekala, neměla jsem moc důvěru ve fantastiku v naší realitě, ale velice mile mě to překvapilo. Už jen pohled dovnitř mě zahřál u srdce, grafik odvedl skvělou práci, i na obálce. To hlavní má ale na svědomí autor, takže k příběhu.

K anotaci není potřeba nic dodávat, snad jen že autor sám má zkušenosti s LARPy a i o téhle komunitě kniha pojednává. O všech, co nežijí jenom v této realitě. Převlékání se a hraní si na rytíře v nějakém lese nahrazuje spolykání prášků a spánek, ve kterém se dostávají do jiného světa. Zpočátku mě zarážely pasáže z nějakého středověku, ale pak se vše vysvětlilo a moje duše byla ten nejspokojenější čtenář.

Nápad se mi líbí, i zpracování. Těch dvě stě stránek uteče opravdu rychle, ale příběh zůstane ještě dlouho v mysli. Někomu to pomůže se zamyslet nad vlastním životem, jiné nad životy podobných lidí holdujících fantastice a možná je i pochopí. Konec nechává čtenáře, aby si zastával svůj názor na život v jiných realitách, přestože hrdina na to jde po svém. Nementoruje, ale nabízí svůj pohled.

Nerada prozrazuji moc. Doporučuji však všemi deseti. A sami se rozhodněte, jestli léky smutných mohou být řešením, jestli pomáhají, nebo ničí. Můžete to přečíst jen jako další příběh z mnoha, ale nebyla by to škoda?

"Slova knihy nás vždy vzruší, důležité však je, aby nás změnila." (Konfucius)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 18. února 2014 v 10:55 | Reagovat

O této knize jsem nikdy předtím neslyšela, ale vyhlíží velice slibně, takže ji píši na svůj seznam četby a určitě se po ní poohlédnu. :-) Děkuji za tip!

2 Siwa Siwa | Web | 18. února 2014 v 11:16 | Reagovat

[1]: A já se bála, že je zrovna tahle tak profláknutá (přišlo mi, že má na obvyklé české poměry velice dobrou propagaci od nakladatelství), takže se mi moc nechtělo sem dávat něco takového, ale pak jsem si řekla, že i kdyby ji četly miliony, já se prostě jen přidávám k mase spokojenců a basta! :-D Jsem ráda, že tě zaujala. :-)

3 Amia Amia | Web | 19. února 2014 v 10:09 | Reagovat

Vždycky jsem se chtěla přidat k nějakému Larpu. Ale nějak mi nezbývá čas si vyhledat, kde se vůbec může objevit nepolíbená jako já :-D
Romantická linka mě v knihách většinou otravuje, ale zbytek světa je tak zajímavý, že m to nutí hned si hledat další informace

4 Siwa Siwa | Web | 19. února 2014 v 11:31 | Reagovat

[3]: Taky bych někdy chtěla zkusit LARP, ale na to jsem moc velký strašpytel a asociál. :-D Už ale kvůli jednomu svému příběhu bych to mohla zkusit. Půjdeme spolu. :D

5 Amia Amia | Web | 19. února 2014 v 23:55 | Reagovat

[4]: To beru :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama