Propaguji české knihy!

15. února 2014 v 22:00 | Siwa |  Projekt: Propaguji české knihy
Abych tento projekt nějak uvedla...

Vznikl díky Temnářce, známé též pod pravým jménem Tereza Matoušková, která na svém blogu uveřejnila článek s doporučením několika českých knih a s tímto skvělým nápadem - propagovat české knihy a české autory.

"Cílem je doporučovat ostatním čtenářům knížky našich domácích autorů. ... Rozumějte, čím více se bude o těchto knihách psát v pozitivním slova smyslu, tím více se budou prodávat. Nakladatelé budou ochotni takové knihy vydávat a autoři budou mít možnost psát další díla a zlepšovat se."Začala jsem s tím už na starém blogu a hodlám pokračovat i tady. Stále si myslím, že to je skvělý projekt, jen kdyby se do toho připojilo víc lidí. Stále na to jsou reakce, že české knihy prostě ne, a je jich stále dost, což mě mrzí. Teď si dovolím prohlásit, že "jsem taková taky byla, ale prozřela jsem". Mohl za to jeden šok z anotace knihy, která mi už vypadla z paměti, a zapřísahala jsem se, že na českou fantasy literaturu už ani nesáhnu, pohrdala jsem jí a říkala jsem si, že zahraniční je na mnohem lepší úrovni. Teď už vím, že v zahraničí je to naprosto stejné, snad ještě horší (čím víc lidí snažících se psát a vydávat, tím víc braků), jen se sem k nám dostanou knihy prodávané a už probrané tamním čtenářstvem. Ne vždy je to dobré, ostatně co stát, to jiná mentalita, ale stále jde o jakési "síto", zatímco tady u nás čelíme všemu, co vyjde.

Díky Temnářce, kterou mám jako blogerku moc ráda, jsem se rozhodla to zkusit. Už předtím jsem si něco českého přečetla a nijak mi to neublížilo, ani jsem z toho neměla doživotní trauma. Tak jsem se na to vrhla jak náš hladový kocour na řapíkatý celer v salátu. A musela jsem uznat, že nejsem vůbec zklamaná. Naopak jsem našla poklady a na českou literaturu jsem začala být pyšnější a chuť přidat tu svou vedle nich se zvýšila.

Teď zpětně mi odmítání knih napsaných českými autory připadá hloupé. Jak napsala Temnářka: "Já osobně nerozlišuji mezi dobrou českou a dobrou zahraniční knihou." Představa situace, kdy v souboji dvou skvělých knih vyhraje ta zahraniční s důvodem "tato kniha je zahraniční, rovná se lepší, a proto vyhrála", mi přijde... bizarní. Málokdy koukám na jméno autora, natož abych ihned hledala národnost, ale na české knihy jsem si posvítila a mám v seznamu k přečtení 170 českých knih. Bude to práce, ale jen představa, že je všechny přečtu a zhodnotím pro ty, kteří české literatuře stále nevěří a chtěli by sáhnout hned po něčem "dobrém", mě naplňuje elánem.

Upřímně bych ale sama nechtěla přijít o to dobrodružství, které sahání po nových knihách doprovází - a to, že nikdy nevíte, jaké to bude, právě to objevování cizího světa, zjišťování, jestli to je to pro vás, právě to mi přijde na čtení skvělé. Doporučené knihy nezavrhuji, to ne, ale mnohem raději objevuju sama další skvosty, o kterých můžu říct, že jsem si k nim našla cestu sama. Proto se mi tenhle úkol líbí. Schválně, jestli tady jednou těch 170 článků s českými knihami bude.

A budu ráda, pokud aspoň jednoho člověka přesvědčím, že zavrhování českých knih jen z důvodu, že jsou české, by se měl aspoň pokusit pověsit na hřebík a spíš než řešit národnost, se zajímat o samotný příběh a co je ten příběh schopný nám samotným dát. Možná se pak naplní to krásné Temnářčino proroctví, že opěvované knihy se budou více prodávat, nakladatelé budou po dalších takových dílech pátrat a vydávat je a autoři snad konečně budou moct s radostí knihy dál psát a nabízet beze strachu, že je odmítnou česká nakladatelství kvůli české národnosti. A já přidám ještě něco, třeba se jednou vyplní, že díky oblíbenosti se budou nakladatelé snažit dostat knihy i do ciziny. Ostatně, jak se hledají knihy, které by se měly přeložit do češtiny? Hledají se díla, která jsou oblíbená a o kterých se mluví. Pak se nesmíme divit, že se málo českých knih dostane do ciziny, když je sami (mnohdy bezdůvodně) odsuzujeme.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 16. února 2014 v 12:15 | Reagovat

170 knih je velké číslo, ale aspoň se ostatní vášniví čtenáři mohou těšit na tvá doporučení. Držím palce, abys všechny knihy zvládla přečíst a aby se ti líbily. :-)

Osobně při výběru knih nerozlišuji podle národnosti autora, ale podle námětu. Knihy si vybírám na základě děje, nikoliv toho, jestli je autor Čech, Angličan, Američan, Francouz a nebo třeba Marťan. Je ale pravda, že zahraničním knihám se stále dostává více propagace, i když musím s radostí poznamenat, že poslední dobou na českých knižních blozích nalézám spoustu recenzí i na knihy českých autorů. Třeba se tento trend bude vzmáhat dál a dál a jednoho dne již označení "český autor" nebude takové stigma jako nyní. :-)

2 Siwa Siwa | Web | 16. února 2014 v 16:51 | Reagovat

[1]: Ano, kéž by. Mám pocit, že právě čeští autoři na vlastní propagaci moc nejsou, nejak na to nemáme povahu. Ani netoužíme po agentech, což se zase rozmohlo v Americe (taky z čeho by autoři platili, honoráře jsou směšné). Propagace jsou samozřejmě dvě, i od nakladatelství, ale... celé je to začarovaný kruh. Nakladatelé nepropagují, protože čtenáři nečtou - čtenáři nečtou, protože nakladatelé nepropagují. Někdo to bude muset rozetnout a mám obavu, že ta práce zůstane na nás, čtenářích. Snad se svého úkolu zhostíme s elánem. :-)
Jsem ráda, že mi držíš palce, budu to potřebovat. To číslo totiž neustále poroste. Ale jestli to zvládu, bude hezké se pak ohlédnout zpět. :-)

3 Amia Amia | Web | 16. února 2014 v 21:45 | Reagovat

mám pocit, že to o tom sítů jsem někde na tvém starém blogu zmiňovala... :D
Stejný názor, pěkné

A kde je nějaká ta kniha? Jsem myslela, že si počtu ;-)

Jop. Docela jsem se divila při zjištění, že Jenny Nowak je Češka. Jenže proč asi, když to cizí jméo lépe prodává :-(
Pak je super Petra Neomillnerová, tu čtu pravidelně.

4 Siwa Siwa | Web | 16. února 2014 v 21:56 | Reagovat

[3]: Je to možné. To síto je takové nejlepší přirovnání, cedník zní... prostě blbě. :D

To mám přidat deset článků najednou? Už je tady ALgar Tarch, musím to přehodit do jiné rubriky, ale bude to tu přibývat postupně. :D

Jo, sice jsem od Jenny Nowak nic nečetla, ale slyšela jsem o ní a to, že je Češka byl trochu šok. To jsem ještě byla naivní a myslela jsem si, že když už si někdo dá pseudonym, tak se stále bude jakžtakž držet českého vyznění, že prostě ze sebe neudělá nikoho jiné národnosti. :-D Jé, to byly časy.
Neomillnerovou nečtu, zatím. Musím si počkat, až na knihy o silných hrdinkách budu mít chuť. :-)

5 Mirimë (Karolína K. 44) Mirimë (Karolína K. 44) | 20. března 2014 v 15:44 | Reagovat

Zajímavý článek :)

6 Janča Janča | E-mail | 6. srpna 2014 v 23:18 | Reagovat

Wow, to jsi dobrá, že chceš napsat doporučení na 170 knih. Kde jsi k tolika přišla? :D A je super, že chceš, aby se české knihy více četly, jen to zdůrazňuješ hodněkrát v jednom článku a pak zase v dalším. 8-O

7 Siwa Siwa | Web | 8. srpna 2014 v 20:11 | Reagovat

[6]: Přišla jsem k nim jednoduše. Hledala jsem :D. Uznávám, že často o jedné věci dokážu napsat spoustu odstavců, ale o tomhle jsem tady všehovšudy dva pořádně články a bylo to potřeba kvůli přehlednosti - jeden o mém vztahu ke knihám, jeden jako jakýsi úvod k tomuhle samotnému projektu. :-)

8 Janča Janča | E-mail | 9. srpna 2014 v 10:11 | Reagovat

[7]: Tos musela hledat pěkně dlouho. :D Jojo, já to každopádně chápu :) jen jak už někdo psal, tak je toho o tom dost. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama