Těžký život šťouravé blogerky

9. května 2014 v 21:53 | Siwa |  Slovo za slovem 2014
Chtěla jsem napsat článek. Vyjádřit se k něčemu, co mě štve, rozebrat to a navrhnout řešení, co by se mohlo napravit. Chtěla jsem se zase připojit k těm desítkám a stovkám blogerů, kteří zvedají své hlasy, respektive vyzdvihují nad hlavu transparenty, aby poukázali na nějaký problém či jen nepříjemnost doby, země či města. A už pomilionté jsem doplatila na předběžný průzkum.


To máte tak, debata s mamkou ohledně mých obav z toho, že mou knihu, po které by sáhly spíš holky než kluci (a pokud ti, asi by ji brzy odložili), budou se vší pravděpodobností recenzovat chlapi, mi do hlavy zasela názor, že je nedostatek recenzentek fantastiky.

Chtěla jsem napsat článek o tom, že na různých portálech o fantastice jsou převážně mužští recenzenti a že by se mělo najít víc žen či dívek, které budou knihy určené ženské části čtenářstva číst místo mužů, kteří můžou knihu nepochopit a srazit.

Ale zase se ukázalo, že člověk může v některé věci vyspět prakticky za hodinu.

Začala jsem hledat recenzenty. Má hlavní zásobárna recenzí - Fantasy Planet - šla s mým názorem ruku v ruce. V sérii rozhovorů, Recenzenti recenzentům, nebylo jediné ženské jméno. Výpiska literárních recenzí už se vzpouzela, ale stále byl poměr recenzentů vůči recenzentkám (v rozmezí jednoho roku) 22 : 9, přičemž některá jména jsem viděla jen jednou.
V duchu jsem si mnula ruce a vrhla se na další weby jako Sarden a Fantasyi.

A tam jsem narazila.

Na Sardenu jsem dlouho nezůstala, poměr byl vyvážený, aspoň na prvních stránkách.

A Fantasya byla vyloženě proti mně a rozhodla se můj názor absolutně zdecimovat. Jen na prvních asi dvou stránkách bylo 10 recenzentů a 16 recenzentek. (Z toho se některá jména opakovala i z jiných webů, ale kdyby nebylo nevěrných recenzentů, byla by to škoda pro jiné stránky, ne?)

Když jsem pak zběžně prolétla ještě Českou bibliografickou databázi, viděla jsem skoro samá ženská jména. Tam se samozřejmě nevěnují jen fantastice, proto jsem blíže nepočítala.

Nejsem ale člověk, který se snadno vzdává. Tak jsem si řekla, že když mi nevyšlo toto a recenzentek je možná ve skutečnosti i víc než recenzentů (a nepočítám knižní blogy, přestože jejich autorky uznávám stejně jako ty "zaměstnané" v internetových časopisech (mnohdy i víc)), tak přece popíšu druhý problém, který mě pálil! A to fakt, že není moc fér, když se kniha zaměřená na dívky a ženy dostane do rukou mužskému recenzentovi a je podupána pro svůj "ženský styl", "přílišné zaměření na emoce", "marnou snahu o akci" apod.

Začala jsem hledat, hlavně tedy na Fantasy Planet, kde mužští recenzenti převálcovali v počtu recenzentky, nějakou recenzi, která by můj názor potvrdila a já se mohla rozepsat. A byla jsem přesvědčena, že jdu prostě a jednoduše špatnou cestou. A to recenzí od Maxima Ronovce na knihu Pád Andělů, na "paranormální knížku pro náctileté slečny", která ale "dává docela slušné relaxační víkendové počtení, které neurazí ani chlapáky". Takže plán překažen. Taktéž skutečností, že knihy spíše pro ženy a dívky dostávají recenzenti na Fantasy Planet teprve poslední dobou, přičemž dříve je běžně dostávaly recenzentky, tak proč si stěžovat.

Takže článek o potřebě více recenzentek fantastiky a poté o nespravedlnosti v recenzování se změnil na článek o tom, jak mne porazila fakta. A takhle to chodí dnes a denně. Bez výzkumu by tu sice byl článek, ale plný mylných informací a zbytečných zvolání. Snad aspoň pobavil tenhle článek o boji, který jsem (zase) prohrála.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kadet Kadet | E-mail | Web | 10. května 2014 v 11:05 | Reagovat

Je dobře, žes aspoň dohledala informace, protože málokdo to dneska dělá. A musím pokývat a říct, že na Sardenu je nás vyrovnáno (a nebojím se říct, že dámy pracují ještě tvrději než chlapy ;) a mají stejně rády drsné knížky jako trochu té ženskosti). Takže jestli píšeš spíš pro ženské publikum, není se čeho bát i kdyby ti to recenzovali chlapi. Koneckonců, na nádvky jsou blogy, ale na těhlech serióznějších serverech jsou většinou rozumní a sečtělí lidé. Takže kvůli tématu se knížka necupuje :D

2 agrenej agrenej | E-mail | Web | 12. května 2014 v 19:06 | Reagovat

Prohrála ke štěstí literárního světa. :-) Čím více těchto zbytečných útrap je zadupáno do země, tím větší chuť budeš jistě mít do snahy prodat svou knihu. ;-) A já ti rozhodně držím palce! :-)

3 Siwa Siwa | Web | 18. května 2014 v 15:40 | Reagovat

[1]: Nepíšu pro ženské publikum, ale rozhodně mám hlavní postavy často muže (teď spíše kluky... ehm, mladíky... jak já ten věk nesnáším, nedá se to napsat normálně, "ani chlapec ani muž" se nedá opakovat donekonečna :D). A vzhledem k tomu, že muži by se při čtení asi smáli, co si to ta holka zase vymýšlí, že tahle kluk nepřemýšlí (ale příběhy mám z jiných světů, takže to nikdo nemůže vědět :-D), tak to asi nakonec opravdu bude pro to ženské publikum.
Uf, jsem ráda, že jsi mě takhle uklidnila, ale kdoví, jak to bude za těch padesát let, až se odvážím zkusit vydat. :-D

[2]: Děkuju moc. :-) Jsi má věčná podpora. Je pravda, že jsem se přestala tak děsit vydání.

4 Kadet Kadet | E-mail | 18. května 2014 v 17:02 | Reagovat

[3]: Hehe. Psát chlapy je docela těžký. Já se chytám, že mám pocit, že mám charaktery furt stejný :D. Na druhou stranu, když čtu steré dobré scifi nebo fantasy klasiky, tak mi přijde, že ty rozdíly mezi pohlavím se zas nedají tak řešit. A pak se může mužská postava chovat všelijak.
Ale to všechno závisí na finální formě :D Uvidíš, třeba si to jen myslíš a nakonec ti chlapi budou přemýšlet docela podobně :D

5 Amia Amia | E-mail | Web | 27. června 2014 v 12:16 | Reagovat

Je příjemné vědět, že těch ženských je ohledně recenzování dost. Protože taky jsem docela nedávno narazila na článek (rozhovor s mužem recenzetem to byl, myslím), ze kterého jsem získala stejný dojem - že žen je málo :-)
Asi by stálo za to poohlédnout se i dál, do firem a sportovních komentátorů

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama