Já a Revolta

6. července 2014 v 22:12 | Siwa |  Slovo za slovem 2014
Dlouho jsem se rozhodovala, jestli vůbec o něčem takovém psát. Ale jestli vynechám názory na věci kolem sebe, co sem pak dávat? Jen obrázky? Blog není portfolio. Takže jdu do toho. Jdu psát o věcech, které mám ráda nebo se k nim chci prostě a jednoduše vyjádřit. Alespoň se mí pravidelní čtenáři o mně dozvědí víc.


Hrdě se přiznávám, že podstatou jsem metalistka. Nightwish, hudba mého dětství, Apocalyptica a mi vždy rozvibruje útroby, ať mám jakoukoliv náladu, ráda si i po letech poslechnu Powerwolf, Metallicu a sbírku písniček toho žánru. Krom toho poslouchám milion dalších žánrů a mezi nimi je i hip hop.

Nikdy jsem to moc neměla ráda. Ano, jednoho času jsem poslouchala Eminema. Chtěla jsem udělat dojem na spolužáka na prvním stupni, zjistil jsem si, že ho poslouchá, a požádala jsem ho, jestli mi jeho písničky vypálí na CD (jo, už v tom věku jsem na to šla přes techniku). Líbilo se mi to. A když se k tomu po takové době vrátím, líbí se mi stále. Teď už, pravda, konečně aspoň trochu rozumím jeho textům a udělal na mě ještě větší dojem. (Mluvím o starých písničkách. Narazila jsem na jednu novější a to jsem pak raději dělala, že jsem nic neslyšela.)

Jinak ale hip hop nebyl můj šálek čaje. Dokud jsem, kdovíjakou náhodou, neobjevila Revoltu. Napíšu to narovinu. Otevřel mi oči a já si uvědomila, že hip hop, rap není jen Rytmus a jemu podobní. Že rap může něco říkat, že taková hudba může otevřít oči nebo přinejmenším donutit k hlubšímu zamyšlení.

Revoltu jsem poslouchala skoro od začátku, co se objevil na youtube. Jeho texty mě uchvacovaly, teď, pravda, mám jen pár vybraných, které mi pokaždé osloví duši.

Možná na to jdu moc "ženským" způsobem, ale je to tak. U jiných rapů necítím to nutkání v sobě něco dělat. U Povstaň s láskou mám chuť vyjít do ulic a říct svůj názor, nejlépe opravdu něco udělat... Je to s mým názorem na ranou tvorbu Revolty trochu složitější. Znám texty, bez problému s ním slovně zbrojím proti politice, jednoduše odsuzuji, jako by to jednoduché bylo, ale je to stejné jako knihy klasické fantasy a americké filmy. Je to naivní. Ale tak to má být. To nám dává naději a chuť něco dělat, to nás uklidňuje a povznáší. To nabudí. Většina z nás ví, že ve skutečnosti by ta cesta za artefaktem tak jednoduchá nebyla a mohli by všichni zemřít, že málokdy se objeví deus ex machina, že ta ženská se k tomu chlapovi vrátila jen pro peníze a ne z čisté lásky, že ta pohádková strašidla jsou až nereálně hloupá. Ale koho to zajímá? Kdo se v jakémkoliv věku rád nepodívá na pohádku, která mu svět rozdělí na černo-bílo a nakonec to skončí vždy dobře?

Nemůžu Revoltovi ale upřít jedno. Jeho texty nabudí.

Myslím, často mi mluví z duše a často si až po tom, co to řekne on, něco uvědomím. U tohohle si mě získal hned prvními slovy: "Myslím, že když se v životě ocitneš před velkým rozhodnutím, je to osud a né náhoda, ale jak se rozhodneš, už není osud, ale tvoje volba." Myslím, že vím, co odpovím dalšímu člověku, který se mě zeptá na to, jestli naše činy vede osud, nebo to máme sami v rukou.

Dej do toho všechno. Co že jsou tam sprostá slova, která mi přes jazyk nikdy nesklouznou, sedí na ta správná místa. Takhle skladba mě nabudí na sto procent, a když mám jít něco dělat, není lepšího životabudiče. "Ukaž všem, kdo jsi - to jsou kecy. Ukaž sám sobě a inspiruj druhé."

A tak to nemá být. Tady si mě sice získal eLKa, který na tom spolupracoval s Revoltou, ale znám text celý a neměla jsem slov, když jsem to poprvé slyšela. Opravdu jsem toužila mluvit tak rychle jako eLKa v refrénu, a... podařilo se mi to. Bylo to mé malé vítězství a teď "si s ním dávám" celý jeho text a tvrdím jedno, je geniální.

A nemůžu nezmínit to, co jsem objevila dnes, (*koukla na hodiny*) vlastně včera. Společně. Revolta Records společně. A co je spojuje? Řekl to tam Civil, jeden ze sedmi raperů: "Za uvědomělý rap pevně zvedám vzhůru pěst."

Tvorba Revolty se mění. Podle mého k lepšímu. Není to už o politických názorech, ale o motivaci, o... jiných věcech. A v tom se s ním nerozcházím. Už tam nemusím zmiňovat to "ale" jako u prvních skladeb. Vyjadřuje se k pravé podstatě hip hopu a jeho názory sdílím. V diskuzi jsem ale zjistila, že prý tvorba Revolta Records není ten "pravý" hip hop a že je to jen módní vlna, na které se svezli. Ale o tom příště. Článek by byl moc dlouhý.

Toť psaná pocta Revoltově tvorbě a jakási první část mého vyjádření k "pravému" hip hopu. O krátkém hledání, co tedy ten "pravý" hip hop je, příště.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Amia Amia | E-mail | Web | 7. července 2014 v 22:13 | Reagovat

revoltu poslouchám taktéž od začátku a pořád. jediná, kterou klidně přejdu, je bůh v nás věří. Ale jinak... :-)
(Rap poslouchám dost, Revolta je ale moje hvězda)

2 agrenej agrenej | E-mail | Web | 8. července 2014 v 23:06 | Reagovat

Tak jsem toho Revoltu zkusil. Jako jo, texty jo, to musím nechat, ale jako hudba stále u mě zůstává za F. :-D Prostě metal tam má tu energii, ten život a sílu, co do toho ty kapely dávají (smekám klobouk, žes zmínila Powerwolfy, příjde mi, že je snad nikdo nezná :-D ). Já prostě nevím. Když poslouchám rap, hip hop, techno a tyhlety moderní věci, tak si připadám, jako bych koukal do zdi. Takhle to na mě prostě působí. Metal a klasická hudba mě aspoň pořádně vtáhnou do sebe a já si připadám jako součást té písně. :-)

3 Amia Amia | Web | 10. července 2014 v 0:20 | Reagovat

[2]: Ty považuješ rap za moderní a metal za klasiku?
:D  :D
Ehm ehm... (:-) )

4 agrenej agrenej | E-mail | Web | 10. července 2014 v 23:06 | Reagovat

[3]: Ten pojem moderní navazoval spíše na to techno. :-D Nevím, jak se říká nyní takovým těm věcem, co se poslouchají a je to samá počítačem dělaná hudba. :-D A metal snad není klasika? :-D Ale hlavně jsem tím myslel skutečně klasickou (vážnou) hudbu. :-)

5 Siwa Siwa | Web | 31. července 2014 v 17:51 | Reagovat

[1]: Páááni, to jsi mě překvapila. Jsem ráda, že je na tom někdo taky tak a že Revolta není můj výmysl, když ho zná i někdo jiný. :-D

[2]: Jako jo, metal je metal, já na něj taky nedám dopustit. Když se chci uklidnit, když si chci užít klidu, pustím si metal. No, ani už nevím, jak jsem na Powerwolfy přišla. Asi náhodou. (A znáš Hammerfall?) Ono každý styl má něco do sebe. I techno mi dokáže zvednout tep (v dobrém slova smyslu) a nakopnout, udělat lepší den. Ale je pravda, že na rozdíl od metalu to nejsem schopná poslouchat pořád. Musí na to být nálada.

6 Amia Amia | Web | 31. července 2014 v 22:30 | Reagovat

[5]: Nápodobně :-D
A Agreneje si nevšímej, on je v otázce hudby velmi... nekompromisní ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama