Výkřik do světa - nesmyslné kvóty!

18. srpna 2014 v 22:34 | Siwa |  Slovo za slovem 2014
Důvod rozhořčení: čten článek na stránkách, které nemá cenu označovat nepěknými slovy, protože každý ví, na jaké úrovni tamní texty jsou, ale přesto je většina lidí každý den pročítá: A kde máme ty ženy brát? Krajští šéfové ČSSD se bouří proti kvótám na Novinkách.cz.

Typ článku: na mé poměry zvláštní, několik výkřiků do světa. To nutkání napsat svůj názor bylo silnější než já.


Kvóty! 40 % kandidátek ve volbách! Povzdych nějakého pana Zemánka z ČSSD, že členská základna nemá poměr 50 : 50 mezi muži a ženami, ach, hrůza, a že se bude muset změnit personální politika a ženy budou muset být více přemlouvány, aby se hrnuly do politiky!

Zbláznili jste se?


Proč tedy není povinná kvóta 40 % mužů v kosmetickém oboru? A co takhle poměr mužů a žen 50 : 50 v účetnické profesi, když už chceme tu násilnou rovnost? Vyhodila bych ženy z pozic zdravotních sester a nabrala tam chlapy, aby to bylo hezky fifty-fifty, ne? A co takhle ženy nutit do studia technických oborů, aby byla přesná polovina pracujících ajťáků ve skutečnosti ženského pohlaví? 50 % opravářek a automechaniček, skladnic, zednic, hornic, elektrikářek. 50 % kadeřníků, manikérů, cukrářů, učitelů, květinářů, sekretářů.

Pokud kvóty v politice, proč ne ve všem ostatním?

Pokud se bude o práci ucházet jiný poměr, než 50 : 50, pak navrhuji zrušit pozici a vypsat nový termín, dokud kandidáti nebudou rozděleni přesně na polovinu.

Proč kvóty pro ženy a ne muže právě v oborech, kde se mužských zástupců moc nedostává?
Většině žen je tohle nadržování nepříjemné. Od pozic to odrazuje. Kdo by chtěl být zaměstnán jen proto, aby se zaplnilo místo, a ne díky svým schopnostem?

Uvědomte si, že jsou profese, do kterých se ženy nehrnou zkrátka proto, že pro ně nejsou přitažlivé, nejsou prostě pro ně. Totéž platí pro muže. Ano, rovnost je sice hezká, ale co takhle možnost volby? Copak kvóty ji neomezují? Nemáme dostatek kandidátek. Pojďme ženské přesvědčovat, aby do toho šly, a to, že tu nejsou třeba z důvodu, že samy nechtějí, neberme v potaz!

Myšlenka kvót může být sice hezká, ale zamysleme se nad nimi více.
Kvóty jen v jedné oblasti nechápu a kvóty ve všech považuji za holý nesmysl.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Amia Amia | Web | 19. srpna 2014 v 12:55 | Reagovat

Jo, je to dvousečné. Když nebudou, třeba budou upřednostňováni muži a když jsou, je to stejně hloupé. Prostě problém :-)
Souhlasím s tebou, že když všude, tak všude.

2 Kadet Kadet | E-mail | 19. srpna 2014 v 12:59 | Reagovat

Jinými slovy, ti politici už zase vymýšlejí kraviny.

3 agrenej agrenej | E-mail | Web | 19. srpna 2014 v 20:57 | Reagovat

Ony ty kvóty jsou opravdu půl na půl. Na jednu stranu se třeba ženy opravdu nehrnou do politiky, ale co když se snaží tam dostat, ale nejsou schválně brány, i kdyby byly přínosem? Chtělo by to opravdu zavést až na základě skutečných názorů.

Co se týče ostatních oborů, tam to není tak podstatné, neboť to není tak monopolní záležitost jako třeba právě vysoká politika.

4 Siwa Siwa | Web | 21. srpna 2014 v 10:09 | Reagovat

[1]:, [3]: "Když nebudou, třeba budou upřednostňováni muži."
"Co když se ženy snaží tam dostat, ale nejsou schválně brány?"
Myslím si, že společnost, která potřebuje kvóty, rozhodně není zdravá. Chtějí to všechno napravit, ach, chudáci ženy, že nejsou brány na ty a ty pozice, ale řešení - podle mého - prostě není v kvótách. :-|

[2]: Kratší, jasnější, pravda. :D

5 Amia Amia | Web | 21. srpna 2014 v 11:44 | Reagovat

[4]: Je to stupeň. Až nebudou potřeba kvóty, bude to proto že nikoho ani nenapadne proč by měl rozlišovat. Ale do té doby je lepší je mít než je nemít vůbec a pouze předstírat, že je vše v pořádku.

Američani mají třeba pravidla na to, že v každém filmu se musí objevit minimálně jeden černoch. A pokud černoch hraje záporáka, musí jeden hrát i slušňáka. My podobná pravidla (jo, v podstatě kvóty) nemáme nejen proto, že černocha bys u nás pohledal, ale taky protože nás prostě nenapadne to rozlišovat.

Kvóta fifty fifty je svazující, ale třeba že na 50 politiků by bylo fajn mít jednu ženskou, to bych brala.

Ps: třeba se zdravotními bratry je ten problém, že je dojem že se lidi smějou a každý manikér je pokládán za teplouše. Chudáci chlapi, jak přijdou k tomuhle?
Ale to je už zas můj feministický problém, který s tématem článku tak úplně nesouvisí :-)

6 agrenej agrenej | E-mail | Web | 23. srpna 2014 v 10:55 | Reagovat

[4]: Nikdy nebude existovat všeobecně uznávané řešení takovýchto problémů. :-) Ale stále lépe kvóty, než cedulka ,,Ženy nebereme", ne? :-D

7 Siwa Siwa | Web | 23. srpna 2014 v 17:49 | Reagovat

[5]: No, i z tvého komentáře vyplývá, že je to v lidech. Když nebudou kvóty, někdo by mohl někoho diskriminovat.
Pokud někdo nerad zaměstnává ženy, ale musí, žena pak nemusí zažívat nijak hezké chvíle, na nějaký postup třeba může zapomenout. To stejné je s muži. Pokud bych neměla ráda muže a musela nějakého zaměstnat, jen horko těžko by mě přesvědčil, abych mu nepřidělovala ty nejnáročnější práce nebo naopak ho neignorovala, když je nechtěný, ale povinný, svým způsobem vetřelec.
Já osobně bych se mnohem raději poohlížela nejdříve někde jinde a na místo s povinnými kvótami bych se přihlásila až jako na poslední možnost. Protože i kdyby mi zaměstnavatel řekl, že jsem vážně dobrá, kvůli jeho povinnosti splnit kvóty bych mu to ani za mák nevěřila. :-)

[6]: Budu reagovat stejně jako u Amii. Chtěla jsem říct, že je to v lidech. Pokud někdo nechce vzít ženu a musí, žena pak taky může dělat jen podřadnou práci nebo dostávat jen minimum projektů. Kdo by chtěl dělat práci, kde je jen trpěn kvůli kvótám?
Možná jsou kvóty v něčem důležité, ale myslela jsem to všechno tak, že by bylo lepší, kdyby se politici i lidé vzpamatovali a prostě jednoduše vzali ženu, pokud je dobrá. Podle článku to vypadalo, že si politici tu situaci uvědomují. Pokud chci mít samé dobré knihy a někdo mi nabídne dobrou knihu a já ji chci, pak si ji vezmu. Proč by mi pak někdo musel přikazovat, abych si ji vzala? (Sami známe, že jakmile je něco povinné (viz povinná četba), pak je minimum lidí, co po tom sáhnou. Většina cítí odpor automaticky, jakmile je něco nařízené. A já tak vnímám kvóty, povinnost, příkaz. (I když já osobně povinnou četbu miluju. :-D))

Nevím, jestli jsem svůj názor smysluplně vysvětlila. Vím, mám asi moc naivní a idealistické představy, ale prostě nejsem schopna pochopit, proč lidi neoceňují kvalitu, ale řeší, jestli je někdo muž nebo žena...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama